השקעות בצילה של המלחמה

 השקעות בצילה של המלחמה , למי בכלל יש ראש לזה ?

האם נכון להשקיע כסף בעת מלחמה, או נכון יותר לשבת על הגדר ?

ככל שהמלחמה מתארכת, אנו נאלצים / רוצים לעסוק בכל מה שהחיים דורשים בזמנים רגילים, ואולי הזנחנו אותם תחת אימת המלחמה וכך גם בהשקעת החסכונות שלנו.

האינסטינקט המיידי, שזה סובל דיחוי, כי מה כבר דחוף, כשאנחנו בקושי נושמים תחת אימת המלחמה והחטופים בעזה. אבל הזמן עובר, יש אינפלציה, יש מדדי מניות שנוסקים כלפי מעלה, ויש תחושה של החמצה, ושצריך לנקוט פעולה אקטיבית ולטפל גם בכך.

מדדי המניות בארצות הברית מרקיעים שחקים מזה שנה וחצי, וב 12 החודשים האחרונים , נכון ל יוני 2024, עלה מדד p500   המייצג את 500 החברות הגדולות ביותר הנסחרות בבורסה בכ 25%, וכבר שנתיים, רבים וטובים מסיטים את מסלולי ההשקעות שלהם למדדי מניות חו"ל. זה כמובן מתכתב נכון עם הרפורמה המשפטית שליוותה אותנו , ועם המלחמה הארוכה, שמקטינים את האמון של הציבור במנהיגי המדינה, נבחרי הציבור ובכלכלה הישראלית.

צריך לזכור, שאת כל מה שאנחנו יודעים על המתרחש במדינה, יודעים גם מנהלי ההשקעות בחברות הביטוח ובתי ההשקעות, ומראש, כבר הסיטו חלק ניכר מההשקעות לחו"ל.  לפחות בשוק ההון, כמו בתחומים רבים מדובר בשוק גלובלי, עם חברות בינלאומיות רבות, כך שמראש שנים רבות כולנו מושקעים גם בחו"ל בתיקי ההשקעות שלנו, קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות וקופות הגמל, וכמובן שבשנה האחרונה המגמה מאוד התגברה.

 אז לעניין ישיבה על הגדר ו / או תזמון שוק, זה ידוע שמשך הזמן שאתה נמצא בשוק ההון משמעותי יותר ממועד הכניסה והיציאה מהשוק, מאחר ושוק ההון מפתיע כל פעם מחדש עם ברבור שחור או ברבור לבן, כלומר הוא בעיקר בלתי צפוי, ומה שכן נותן בו סוג של וודאות זאת ההתמדה, להישאר בשוק גם ביום בהיר וגם ביום סגריר ולאורך הזמן שוק ההון מתגמל.

ומה אם אין לנו "אורך נשימה" ? אז מקומנו לא בשוק ההון, לפחות לא בחלקים התנודתיים כלומר לא מניות ואפילו לא אגרות חוב, למעט אגרות חוב לטווח קצר, פיקדונות או קרנות כספיות.

מההיסטוריה, אנו למדים שמדדי המניות מניבים תשואה גבוהה יותר לאורך זמן, אבל זה בתנאי, שניצמד אליהם ,ולא "נימלט" מהם בעת ירידות , קשות כל שיהיו, כי אז נאבד חלק נכבד מחסכונותינו במו ידינו.  ההשקעה במדדי מניות עשויה להיות מאוד נכונה, בחסכון הפנסיוני, לאנשים שטווח החסכון שלהם ( גיל פרישה כ 10-15 שנים ומעלה ), ועלולה להיות מסוכנת מידי, למי שטווח החסכון שלהם קצר יותר.

העצמה של מדדים בכלל ומדדי המניות בפרט, מעבר לפוטנציאל התשואה הגבוהה, הוא "הפיזור" היחסית גבוה על פני מספר רב של מניות, דבר המגן עלינו מפני התרסקות חדה של מניות בודדות או תחום מסויים.

לסיכום, יש מזה כשנה וחצי, "חגיגה" בשוק המניות בארה"ב, וכולם רוצים לחגוג, אבל צריך לזכור שמה שעולה בחדות יורד בחדות גדולה אף יותר, וצריך אורך נשימה על מנת להרוויח בטווח הארוך ולא לממש הפסדים בעת ירידות.

צריך לומר בכנות שהשקעה במניות אינה מתאימה לכל אחד, וצריך להגיד גם שבעת הזאת לא להשקיע במניות, זאת גם החלטה קשה.

אין לראות בנאמר פה המלצה להשקיע בשוק ההון, כל החלטה, ראוי שתיבחן עם בעל מקצוע , תוך התאמה אישית לצרכים של כל אחד, לטווח ההשקעה, ליעוד של הכספים ולאישיות.

דורון שמואלי, סוכן פיננסים וסוכן ביטוח פנסיוני

052-2668007  ds100657@gmail.comמאמרים אחרונים שפורסמו במדור

קופת גמל להשקעה - להיט החסכון גם לסכומים קטנים
קופת גמל להשקעה - להיט החסכון גם לסכומים קטנים

קופת גמל להשקעה – כל מה שכדאי לדעת
מוזמנים.ות לקרוא את הכתבה השניה במדור של דורון שמואלי, משנת 2004 פעיל בתחום החסכון הפנסיוני ובעל רישיון סוכן ביטוח פנסיוני מטעם משרד האוצר

קופת גמל להשקעה נכנסה לחיינו בשנת 2016.....חלקנו זוכרים את קופות הגמל בבנק, שההורים או הסבים פתחו לילדים או הנכדים שנולדו, שהיו מכשיר חסכון נפלא להפקדות חודשיות ו/או חד פעמיות, שניתן היה למשוך אותם בתום 15 שנות חסכון, בפטור מלא ממס על הרווחים.


מה עושים עם כסף פנוי?
מה עושים עם כסף פנוי?

מי שלא נמצא בעולם התוכן של שוק ההון מרגיש אבוד בין שפע המושגים והאפשרויות עבור הרבה אנשים מתוך היעדר ידע, ברירת המחדל היא לפתוח תוכנית חסכון בבנק.

הרשמו לקבלת עידכונים ומבצעים למייל