בנית תרבות של דיאלוג בארגונים - אמנות השיחה

הצעד הראשון באמנות השיחה הוא ההלך נפש האישי בין האנשים המשתתפים בשיחה. חלק עיקרי מהתסכול שאנשים חשים בתקשורת עם אחרים בעבודתם נובע מהפער וההפרדה שהם מרגישים בין מי שהם כבני אדם לבין מה שהם עושים באופן מעשי במקצועם! הפרדה זו מלאכותית – החשיבה שלנו משפיעה על הדרך שאנו מדברים ואיך שאנו מדברים עם אחרים קובע יותר מכל את האפקטיביות שלנו.

ככל שנאמץ סגנון דיבור והקשבה כפי שאציע בהמשך נהנה מכמה דברים:

1.    יעילות משולבת בהנאה – שילוב טוב יותר בין החיים הפרטיים שלנו והחיים של האנשים החשובים לנו.

2.    יותר כבוד – בהתאם ל"עקרון המראה" בתקשורת (אני צועק-אתה צועק, וכו') כשאנו מאמצים גישה מכבדת וקשובה לבני שיחנו אנו מזמינים ומשפיעים איכות זהה מצידם.

3.    יותר השפעה – כשאנו מתרגלים את השילוב של אחריות, כנות, יושרה ואמפטיה בתקשורת, יש סיכוי גבוה יותר שנוכל להגיע להסכמה בכל תחום עם אנשים אחרים וכך להשיג את מה שאנו רוצים ובדרך כזו שלא נתחרט עליה אחר-כך!

4.    יותר נוחות בעימותים – מכיוון שכל אדם ניחן בכישרונות שונים, ניתן להשיג הרבה יותר כשעובדים יחדיו מאשר כל אחד לבד. אולם מכיוון שלכל אחד יש גישות וצרכים שונים תמיד יתגלעו חילוקי-דעות בין אנשים העובדים יחדיו. על-ידי הבנה של מרכיבי השיחה, ביכולתנו לפתור בעיות כצוות טוב יותר ולנווט ביעילות בין הקונפליקטים. כשאנו לומדים להקשיב לאחרים באופן מעמיק יותר הביטחון שלנו גובר לכיוון של יכולת להשתלב בדיאלוג של תן וקח ולייצר פתרונות שפוגשים את הצרכים של כולם.

5.    יותר שקט נפשי  מכיוון שכל פעולה שאנו עושים לאחרים מהדהדת חזרנו אלינו לזמן רב, אימוץ גישה שקטה ויצירתית בתקשורת הבין-אישית ובאינטראקציות עם אחרים תורמת להורדת מתח ושחיקה נפשית.

6.    קירבה וסיפוק במערכות יחסים  כשאנו לומדים דפוסי תקשורת טובים יותר ביכולתנו לחקור שתי שאלות גדולות: "מה קורה בתוכי?" וגם "מה קורה בתוכך?"


החיים המודרניים מלאים בהסחות דעת שאנשים רבים לא מקשיבים כלל לעצמם, לא כל שכן לזולת.

לימוד ותרגול הקשבה עמוקה עוזר לנו להקשיב בתשומת-לב ולדעת מה קורה בפנים אצל בני-שיחנו, כמו כן, תרגול בביטוי עצמי בהיר עוזר לנו לבקש את מה שאנו צריכים בדרך בהירה ורגועה יותר.

 

סיבות מדוע לימוד זה דורש מאמץ

 ניתן להבחין ב-4 המכשולים בדרך:

1.    לימוד דיבור והקשבה בדרך חדשה היא אתגר. יש כאן צורך בשינוי דפוסי תקשורת המושרשים בנו מילדות וזהו תהליך ארוך וסיזיפי  הדורש משמעת, התמדה, נחישות, אמונה וסבלנות. שיתוף פעולה אמיתי בין אנשים הוא מורכב ודורש הרבה משני הצדדים.                                                                                               

2.    דפוסי התקשורת ארוגים הדוקות באישיותנו כך שעלינו להשתנות על-מנת שנשנה את הדרך בה אנו מתקשרים עם אחרים.

3.    מכשול נוסף הוא הצורך בהתבוננות עצמית. אנו רגילים לשים לב בעיקר החוצה – לאנשים אחרים ולעולם. בתקשורת הרגילה שלנו אנו "נרדמים" בתוך ההרגלים והדפוסים ועל-מנת להוביל שינוי מודע עלינו "להתעורר" – לשים לב לדרך בה אנו מדברים, מקשיבים מגיבים.

זוהי קריאה למודעות עצמית או כפי שמשה פלדנקרייז ביטא זאת: " לשים לב למה אנו שמים לב..."  רק בעזרת "הצופה" – ההתבוננות שלנו בעצמנו – נוכל להבין את עצמו ולהוביל שינוי, כך שעלינו הן לקחת חלק בשיחה והן לצפות בה בו-זמנית!

4.    לימוד דפוסי תקשורת חדשים הוא אתגר גם משום שאנו מוקפים בשיטפון של דוגמאות רעות. הרדיו, הטלוויזיה והעיתונים מציעים לנו זרם מוחשי של אלימות, סרקזם, אכזריות, פחד ושנאה.


האם שמתם לב לדפוסי התקשורת בתוכניות האירוח בטלוויזיה? או בעימותים הוולגריים בין הפוליטיקאים? כך שבאופן עמוק מלמדת אותנו תקשורת ההמונים איך להיכשל במערכות היחסים...

ועל כל סרט המראה כיצד עושים שלום יש עשרות סרטי מלחמה ואלימות, וכמו שמוכיחים שוב ושוב חברות הטבק והסיגריות – אנשים יעשו כל דבר שהם רואים אנשים אחרים ש"נחשבים" עושים שוב ושוב. לימוד דפוסי תקשורת מקרבת אוהדת וחומלת דורש מעקב אחר דוגמאות שכאלו שכמעט ואינן בנמצא סביבנו.

 

אמנות הדיאלוג והשיחה היא אם כך מסע תהליכי שבדומה לכושר גופני עלינו לתחזקו כל הזמן ורק כך נוכל לחיות חיים אנושיים מלאים  ומספקים.

אמנות זו אינה דורשת ממך לשנות או לחנך אף אדם מחוץ לעצמך....

רק כך תוכל להביא שינוי בתקשורת עם הסובבים אותך.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

"הייה אתה השינוי שברצונך לראות בעולם"   מ.גנדי 

עירן הלוי - מרכז אוריאל

 www.urielcenter.co.il


מודעות אחרונות שפורסמו באתר

דפנה - עיסוי מקצועי בקריות

מגוון טיפולים אלטרנטיביים לגוף ולנפש. עיסוי שוודי, עיסוי רפואי, עיסוי משולב. טיפול להפגת מתחים, להמרצת מחזור הדם,ועוד

שירותי סיעוד מותאמים אישית לצרכים

שרותי סיעוד מותאמים אישית ולצרכים המשתנים עוברים עלינו זמנים קשים. אך גם כאשר המלחמה מתנהלת בדרום ובצפון אנחנו רואים את החוסן של האזרחים. בזמנים כאלה חשוב לדעת כי קיימת אפשרות לקבל עזרה סיעודית מותאמת אישית. כאשר יש קושי לתפקד באופן חלקי או מלא יותר, יש בעמק צוות שיכול לעזור בכל מקום ובכל זמן.

מעגל שירה מקודשת וקבלת שבת

שירה וניגונים עם אסי רוז . החזקה והנחייה עמית אבני

רחל ברוך ממליצה : תחנת הקמח שער העמקים

טחנת הקמח קמה היא מרכז רב-תחומי ובין קהילתי לקידום יוזמות חדשניות בתחומי החינוך, התרבות, המלאכה, האקולוגיה, המדע, האירוח וההתפתחות האישית. המקום מחבר בין אינדיבידואלים, קבוצות וקהילות ויוצר בית עצמאי לתרבות אזרחית אלטרנטיבית בצפון שמאפשר במה למוזיקאים, אמנים ורקדנים להביא תרבות איכותית לעמק

המדור החדש של נילי קרן להשקעות נדל"ן

לצפיה בכתבות המדור, כנסו למאמרים של נילי קרן בלשונית המאמרים

הרשמו לקבלת עידכונים ומבצעים למייל