אבחון הפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז הפכה לאחת ההפרעות המדוברות ביותר בשנים האחרונות. מה שלפני עשור ויותר הודחק הצידה ולא תמיד זוהה וטופל, היום הוא חלק מהחיים של רבים מאיתנו. בגלל המודעות ההולכת וגוברת לאבחון וזיהוי של ADHD ולקבלת טיפול מתאים שיוכל להקל ולתת למטופל את הכלים להתמודד עם הבעיה לאורך זמן, אנחנו חשופים יותר גם לסוגי אבחון שאינם מדויקים, למשל שאלונים שונים שמועלים לאינטרנט ומספקים אבחנה מיידית אך לא מקצועית.

 

חשוב לדעת, אבחון הפרעות קשב וריכוז הוא פעולה קלינית לכל דבר ולכן, אם מילאתם את השאלון הזה ואתם רוצים להיות בטוחים שאתם אכן סובלים מהפרעת קשב וריכוז, אין מנוס מליצור קשר עם איש מקצוע.

 

מיהו מאבחן הפרעת קשב וריכוז?

 


אבחון הפרעת קשב וריכוז נעשה על ידי איש מקצוע מתמחה, כלומר אדם שעבר הכשרה מקצועית ומעשית בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. אנשי מקצוע שלרוב מתמחים בתחום זה הם פסיכיאטרים לילדים ולמבוגרים, רופאי ילדים ורופאי משפחה, מומחי נוירולוגיה או רופאים מומחים. גם פסיכולוגים יכולים לזהות הפרעות קשב וריכוז אך הם חייבים להפנות את המטופל לאבחון אצל רופא מומחה.

 

אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים


אם ההבנה שלא רק ילדים, אלא גם מבוגרים רבים, סובלים מהפרעות קשב וריכוז, ניסח משרד הבריאות נהלים מסודרים לאבחון מבוגרים ולאבחון ילדים. אבחון הפרעות קשב וריכוז כולל הערכה קלינית, שבה נפרשים ההיסטוריה הרפואית והפסיכולוגית של אותו מבוגר, הערכה מקצועית לפי קריטריונים של DSM (מדריך אבחון אמריקאי מאושר על ידי משרד הבריאות) ובדיקות קליניות נוספות. במהלך האבחון המבוגר עונה על שאלוני אבחון מותאמים לגילו שמתווספים ומחזקים הערכה הכוללת.

 

אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים


גם אצל ילדים תהליך האבחון הוא תהליך המוגדר באופן פרטני לפי נהלי משרד הבריאות. האבחון כולל הערכה קלינית שבה מפורטת ההיסטוריה של הילד ושל המשפחה, הערכה מקצועית לפי הקריטריונים של ה-DSM, בדיקת חשד להפרעות נוספות ובדיקות קליניות. אצל ילדים, ניתן שאלון אבחון גם להורים ולמורי הילד.

 

לצד שני התהליכים הללו אצל מבוגרים וילדים, הרפואה מעניקה לנו כלים נוספים להערכה ולאבחון של הפרעות קשב וריכוז – מבחנים ממוחשבים, מבדקים קוגניטיביים ופסיכולוגים, מבדק כישורי למידה ובדיקה פסיכיאטרית – כל הכלים האלו מוצעים רק במידה שהאבחון הקליני לא היה חד משמעי ויש צורך להעמיק יותר במצב הילד והמבוגר לפני האבחון הסופי.

 

לאחר שנקבע האבחון הסופי, ניתן לפנות לקבלת טיפול בהפרעות קשב וריכוז במרפאות קליניות פרטיות וציבוריות.

 

המאמר נכתב באדיבות: קשר קליניק מרפאה רב תחומית המתמחה באבחון בעיות קשב וריכוז.

מודעות אחרונות שפורסמו באתר

מירי חכם בן צבי במתחם האמנים בשבת אומנים

במתחם האמנים 'חותם' בשבת אומנים ב 12/4 10:00-15:00 13/4 10:00-19:00

חכמת המעגל - להכיר את הרגשות בתוכי

מעגל הקשבה בו נתבונן על היחסים שלנו עם הרגשות שלנו. המפגש יתקיים ביום שלישי ה-7.5.24 בין השעות 17:00-19:00

כיוונון אנרגטי בעקבות ליקוי החמה סדנת מעברים קסומים וטרנסהילינג

סדנת מעברים קסומים וטרנסהילינג שישי 12/4/24 12:30 - 15:30 אולם תנועה, בית יסמין, שער העמקים יהושע מתרגל כוונה, רפואה סינית מ-1989, טרנסהילינג מ-1991, מעברים קסומים מ-1998. בסדנא נתרגל השקטה של הראש כדי להגיע למצב טרנס המאפשר שקט, הרפיה וריפוי. הסדנא תכלול התמתחויות, מתיחות, תרגילי תשומת לב, השרשה, מעברים קסומים, כניסה ויציאה מטרנס. עלות - 150 - מפונים וחיילים - 10 בלבד נא לאשר השתתפות בהקדם! תודה ולהתראות יהושע שלן 0507111856

הרשמו לקבלת עידכונים ומבצעים למייל