להשאיר את הילד עוד שנה בגן או לא?

הורים רבים מתלבטים האם להשאיר את הילד עוד שנה בגן, או לשלוח אותו לכיתה א'. זו דילמה חשובה שמחייבת התייעצות עם אנשי מקצוע וכדאי גם להכיר את הסימנים המעידים על כך שהילד בשל לשלב הבא בתהליך ההתבגרות. מבולבלים? הנה המדריך שיעזור לכם


המעבר מגן הילדים לבית הספר הוא אחד המעברים המשמעותיים ביותר עבור הילד שלכם. לא כדאי להקל ראש במהלך הזה, וכתוצאה מכך יש הרבה הורים שמתלבטים האם להשאיר את הילד עוד שנה בגן. הדילמה היא בעיקר סביב הבשלות ותהליך ההתפתחות הטבעי, כמו גם נתוני הסביבה והמערכת שבה הילד גדל.


עם מי מתייעצים לפני שמקבלים החלטה?


קבלת החלטה לגבי הישארות ילד בגן היא תהליך מתמשך. לא בכל מצב הישארות בגן מקדמת את הילד ותורמת לו, מה שגורם עוד יותר בלבול בקרב ההורים. הפתרון לכך הוא קודם כל לערב אנשי מקצוע. התייעצות עם גננת או יועצת חינוכית מאפשרת להורים לקבל פרספקטיבה חיצונית ואובייקטיבית. בעוד ההורים מפעילים מערכת שיקולים שהיא בעיקר רגשית ואמוציונאלית, לאנשי מקצוע יש כלים מעשיים לבדוק את מידת הבשלות והמוכנות של הילד לכיתה א'.


כמו כן, לא חייבים לבצע את המעבר בצורה חדה. ניתן לרשום את הילד לקורס הכנה לכיתה א' ולבדוק את תגובותיו. הכנה מן הסוג הזה נערכת לכל אורך השנה והיא לא תלויה בלוח הזמנים הרגיל של מערכת החינוך. הורים שרוצים להישאר עם אצבע על הדופק יכולים גם להתייעץ עם הילד ולבדוק את התגובות שלו להצעות שעל הפרק.

 

הורים צריכים להתייחס למכלול גורמים. עליהם להביא בחשבון את מאפייני הילד והמשפחה הגרעינית, את מאפייני הבית והקהילה ואת מאפייני הגן לעומת בית הספר. במידה והילד נשאר בגן, נדרשת התאמה למאפייני הילד וצרכיו והגדרה של תכנית התערבות בטווח המיידי והרחוק. במילים אחרות, ההחלטה להשאיר את הילד בגן לא חוסכת מההורים את הצורך בהכנה מוקדמת.


כך תדעו שהילד בשל לעלות לכיתה א'


בשלות של הילד ומוכנות לעלות לכיתה א' עשויות לבוא לידי ביטוי במספר מישורים. ראשית, ניתן לדעת שהילד בשל למעבר לפי מידת מוכנותו לרכישת מיומנויות למידה בסיסיות כמו קריאה, כתיבה וחשבון. כדאי לבדוק גם את ההתפתחות הפיזית של הילד מבחינת גובה ומשקל ואת היכולת ליצור קשרים חברתיים ולשתף פעולה במשחק. הבשלות הרגשית חשובה לא פחות מכל השאר, כי היא בודקת את מידת בגרותו של הילד ואת המוטיבציה שלו לגדול.


ילד עצמאי שיכול לקחת אחריות על מעשיו בשל לעלות לכיתה א', לעומת ילד שעדיין לא מסוגל להתמודד עם מצבים של תחרות ועלול לחוות חרדה. אם ברור להורים שהילד מתפתח באופן תקין אך איטי, סביר להניח ששנה נוספת בגן תאפשר לו להדביק את הפער.

מודעות אחרונות שפורסמו באתר

"הנסיך הקטן" ביער בטבעון

עיבוד של תאטרון היער לספר של אנטואן דה סנט אקזופרי. הנסיך הקטן מגיע מכוכב אחר, קטן כל כך שבכל רגע אפשר לראות בו זריחה ושקיעה. בדרכו אל כדור הארץ הוא מגיע לכוכבים שונים בהם יש לו מפגשים עם דמויות שמגלות לו עולם אחר מזה שהכיר. כשהוא מגיע אל כדור הארץ, המפגשים הופכים להיות מרגשים ומשני חיים.

המדור החדש של נילי קרן להשקעות נדל"ן

לצפיה בכתבות המדור, כנסו למאמרים של נילי קרן בלשונית המאמרים

מתלבשות בשנייה

בגדי מותגים ואקססוריז יד שנייה

צמיחה עסקית גלובלית - לחברות שמעוניינות לפרוץ את גבולות הפעילות העסקית

עסקים מקומיים לרוב רוצים לפרוץ את גבולות הפעילות העסקית שלהם ברמה הארצית ובטח – ברחבי העולם ולהיכנס לשווקים חדשים. אחת הדרכים היעילות לעשות זאת היא באמצעות חברה מנוסה שעושה את זה באופן יעיל, מדויק ונכון. Q-Lingua, מספקת שירותי תרגום בכל השפות, תקשורת עסקית לצמיחה והצלחה גלובלית ושירותי כניסה לשווקים חדשים.

מסלולים באזור טבעון והסביבה - נחל קישון

נחל הקישון בשיא תפארתו. עם הילדים, עם חברים, עם הכלבים. בנחת.

הרשמו לקבלת עידכונים ומבצעים למייל