האם מומלץ לבנות תכנית עסקית לפני פתיחת עסק?

כל איש מקצוע בשוק ההון ובעולם העסקים מכירים את החשיבות של בניית תוכנית עסקית. על אף שמדובר במסמך ניהולי מורכב, בירוקרטי ויחסית מסובך, מומלץ מאוד להשקיע בו זמן ומחשבה. ראשית, פתיחת עסק באיזור עם ביקוש גבוה כמו טבעון וסביבתה מלווה בלא מעט סיכונים. מחירי השכירויות בטבעון עולים מדי שנה והמון משקיעים מגיעים מבחוץ על מנת לגרוף חלק בהצלחה. רק באמצעות תוכנית עסקית מבוססת ניתן לזהות את ההזדמנויות בזמן הנכון ולהשיג את המימון הדרוש לצורך יצירת בולטות ונוכחות.

שנית, באיזור טבעון יש הרבה מענקים הניתנים על ידי מוסדות המדינה. מטרת המענקים היא לעודד השקעות באיזור הפריפריה והצפון. בעלי עסקים עם תוכנית מוגדרת רשאים להגיש בקשה עבור קבלת המענקים הללו. ללא בנייה של תכנית עסקית מוגדרת לא ניתן להציע מועמדות או אפילו לקבל הלוואה מבנקים או גורמי מימון חיצוניים.

מדוע התוכנית חיונית דווקא בשלבי ההקמה הראשונים?

יש לציין כי התוכנית העסקית מתמקדת גם במטרות פנים וגם במטרות חוץ. בכל הנוגע אל מטרות פנים מאפשרת התוכנית הגדרה מוקדמת של אידיאולוגיה, עולם ערכים, תפיסה ניהולית ועוד. אלו חיוניים לצורך הקמת מודל עסקי בעת פתיחת עסק חדש ויש להם משמעות גם בטווח הארוך. מטרות החוץ הן פשוטות יותר והדגש העיקרי הוא על שיווק העסק כלפי גורמים מממנים, גיוס השקעות או קבלות הלוואות. יחד עם זאת, מטרות אלו לא מספיקות על מנת להבין מדוע התוכנית חיונית עבור העסק דווקא בשלבי ההקמה.

עסקים בטבעון ובאיזורים אחרים מודעים לחשיבות של השנה הראשונה. זו השנה בה העסק סופג את רוב ההפסדים ומנסה לכסות את עלויות ההקמה. התנהלות נכונה בשנה הזו תקבע את יכולת ההישרדות של העסק ואת הצפי שלו. תוכנית עסקית הכרחית עבור שלבי ההקמה והשנה הראשונה, בין היתר בשל העובדה שהיא מהווה את הבסיס עבור המשך הפעילות.

התוכנית היא סוג של מצפן העומד בפני בעל העסק ומתווה את הדרך, את האסטרטגיה ואת תהליך קבלת ההחלטות. ללא התוכנית לא יכול בעל העסק להתנהל בסביבה תחרותית או לייצר לעצמו ערך מוסף. יתרה על כך, תוכנית עסקית מאפשרת לתושבי טבעון והאיזור לבחון את הכדאיות הכלכלית. התוכנית יכולה למנוע עוגמת נפש רבה ועליה לשמש בתור מודל עסקי נאמן למציאות. נאמנות זו לא באה על חשבון הדינאמיות של התוכנית והשינויים הנערכים בה תוך כדי פעילות העסק.

לסיכום, אין ספק לגבי הנחיצות של תוכנית עסקית ולא צריכה להתקיים דילמה לגבי החשיבות שלה בשלבי ההקמה. היעדר תוכנית גובל לעיתים בחוסר אחריות ומבחינה מעשית הוא מונע הטבות רבות. התוכנית היא הכלי העיקרי העומד לרשות עסקים בטבעון ובאיזורים אחרים בארץ. יש להשתמש בצורה נכונה בכלי הזה ולנצל את ההטבות שלו על מנת להגיע להצלחה.

מודעות אחרונות שפורסמו באתר

דפנה - עיסוי מקצועי בקריות

מגוון טיפולים אלטרנטיביים לגוף ולנפש. עיסוי שוודי, עיסוי רפואי, עיסוי משולב. טיפול להפגת מתחים, להמרצת מחזור הדם,ועוד

משחק הרפתקה בבנימינה מושבה

🔹מגיעים לנקודת הזינוק , בגן יד לבנים 🔹מתחברים לאפליקציה ייעודית 🔹מקבלים הסבר קצר 🔹יוצאים להרפתקה כיפית ברחובות הסמוכים 🔹פותרים חידות ומבצעים משימות

טיולים מזמרים בליווי גיטרה ושירונים - ד"ר איתי פלאות, מורה דרך מורשה

טיול מזמר בנימינה אהוד מנור אריק איינשטיין נעמי שמר רחל המשוררת על גבעות שייח אבריק

הרשמו לקבלת עידכונים ומבצעים למייל